Kontrole w zakresie ochrony danych osobowych w 2023 r.

Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął swój plan kontroli sektorowych na 2023 rok. Urząd skoncentruje swoją uwagę przede wszystkim na sektorach najbardziej rozwijających się w ostatnim czasie. Jest to branża internetowa i branża mobilna. Z możliwością kontroli muszą liczyć się przetwarzający dane przy użyciu internetowych czy mobilnych aplikacji.
Kontrola podmiotów przetwarzających dane osobowe przy użyciu aplikacji mobilnych może dotyczyć sposobu zabezpieczenia i udostępniania danych osobowych przetwarzanych w związku z użytkowaniem aplikacji.
Natomiast kontrolną podmiotów przetwarzających dane osobowe przy użyciu aplikacji internetowych (webowych) może zostać objęty sposób zabezpieczenia i udostępniania danych osobowych przetwarzanych w związku z użytkowaniem aplikacji.
Dodatkowo UODO planuje również kontrole organów przetwarzających dane osobowe w Systemie Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemie Informacyjnym. W tym przypadku kontrola może być przeprowadzona w zakresie przetwarzania danych osobowych SIS/VIS na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczpospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1041), aktów wykonawczych oraz przepisów Unii Europejskiej.
Adrian Kujawski

Pełna treść publikacji: Aktualności – UODO

Czytaj również:

Serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego działania strony. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych przez Kancelarię Prawną Jankowiak Kolasiński Sp.k. dostępne są w naszej polityce prywatności.