Pakiet mobilności – koszty powrotu kierowcy do domu

Od 20 sierpnia 2020 r. przedsiębiorcy działający na rynku transportu drogowego muszą przestrzegać regulacji tzw. Pierwszego pakietu mobilności, które wprowadzają zmiany m. in. w zakresie czasu prowadzenia pojazdów i warunków odpoczynku kierowców. Jednym z obowiązków przewoźników jest takie organizowanie pracy kierowców, aby mogli oni wrócić do centrum operacyjnego pracodawcy lub do miejsca zamieszkania kierowcy, w każdym okresie trzech lub czterech kolejnych tygodni (w zależności od tego, czy kierowca miał dwa następujące po sobie skrócone tygodniowe okresy odpoczynku).
Z uwagi na liczne problemy interpretacyjne powyższej regulacji, Komisja Europejska przygotowała interpretację przepisów w celu rozwiązania najpilniejszych kwestii związanych z wdrażaniem Pakietu mobilności. Komisja odniosła się do problematyki odbioru odpoczynku w miejscu zamieszkania bądź w bazie przedsiębiorstwa, twierdząc, że wywiązanie się przez pracodawcę z obowiązku zapewnienia powrotu nie tyle odnosi się do konieczności fizycznego powrotu kierowcy, a do zagwarantowania takiej możliwości. Niewykluczone jest jednak, że w praktyce organy mogą przyjmować bardziej rygorystyczne podejście, bowiem interpretacje Komisji Europejskiej nie mają charakteru wiążącego. Również przyjęte przez Komisję stanowisko o konieczności pokrycia przez pracodawcę kosztów powrotnej podróży może budzić problemy w praktyce. Wątpliwości dotyczyć mogą również rozliczenia zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS od takich świadczeń.
W ostatnim okresie Kancelaria współpracuje ze swoimi Klientami w celu wypracowania rozwiązań, pozwalających na wdrożenie regulacji w zakresie odbioru odpoczynków w miejscu zamieszkania bądź w bazie przedsiębiorstwa w sposób najmniej uciążliwy i kosztowny dla przewoźników.

Czytaj również:

Serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego działania strony. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych przez Kancelarię Prawną Jankowiak Kolasiński Sp.k. dostępne są w naszej polityce prywatności.