Tarcza Antykryzysowa

W związku z trwającą epidemią, rząd uchwalił w kilku etapach tzw. „tarczę antykryzysową“ której celem ma być niesienie pomocy przedsiębiorcom oraz pracownikom w walce ze skutkami SARS-CoV-2. Pakiet zawiera rozwiązania, polegające na przyznaniu przedsiębiorcom środków na wynagrodzenia dla pracowników, zmniejszeniu kosztów prowadzenia firmy, przedłużeniu terminów płatności oraz utrzymaniu działalności w dobie kryzysu. Przedsiębiorca może starać się o uzyskanie zwolnienia ze składek ZUS na okres 3 miesięcy, skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki dla ze środków Funduszu Pracy czy dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą starać się także o świadczenie postojowe. Propozycje rządu skierowano również do pracowników, którzy mają prawo skorzystać z szeregu udogodnień w związku z trwającą epidemią. Mogą oni sięgnąć po dodatkowy zasiłek opiekuńczy, rozkładać na raty płatność niektórych podatków, osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą starać się o przyznanie świadczenia postojowego.
Przedstawione propozycje nie wyczerpują rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej. Jednak wskutek kiepskiej jakości utworzonego prawa, regulacje mające stanowić tarczę w walce z epidemią budzą wiele wątpliwości. Kancelaria pomaga w interpretacji rządowych propozycji oraz doradza w zakresie korzystania z rozwiązań przewidzianych na czas epidemii.

Czytaj również:

Serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego działania strony. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych przez Kancelarię Prawną Jankowiak Kolasiński Sp.k. dostępne są w naszej polityce prywatności.