Pozwy o WIBOR

Czym jest WIBOR?

WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) jest wskaźnikiem określającym wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. W uproszczeniu jest to oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Wysokość wskaźnika jest zmienna i to właśnie od niego oraz od marży banku zależy wysokość rat kredytu kredytobiorcy.

Jak WIBOR wpływa na ratę kredytu?

Rata kredytu składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Znakomita większość kredytów hipotecznych w PLN została udzielona na długie okresy (ponad 20 lat) i są one oprocentowane zmienną stopą procentową (WIBOR + marża) z systemem spłat w postaci równych rat kapitałowo-odsetkowych. Oprocentowanie kredytu jest ustalane z uwzględnieniem WIBOR-u obowiązującego w danym terminie i to od WIBORU, który jest zmienny zależy, czy będziemy płacić wysokie, czy niskie raty kredytu. Kiedy WIBOR wraz ze wzrostem stóp procentowych szybuje do góry, to wtedy nasze raty również znacznie wzrastają. Zmienna stopa procentowa w ostatnich miesiącach spowodowała znaczny wzrost wysokości rat kredytowych u wielu Polaków.

Kredyt w oparciu o WIBOR – czy można podważyć go w sądzie?

W sądach pojawiają się już pierwsze pozwy o WIBOR, zarówno takie, które są ukierunkowane na pełne unieważnienie umowy, jak i takie, które mają na celu wyeliminowanie WIBOR-u z umowy kredytu złotowego. Zasadniczymi argumentami przeciwko WIBOR-owi są kwestie niedostatecznego poinformowania kredytobiorców przez banki o ryzyku zmiennej stopy procentowej. Analogiczny problem podnoszony jest w przypadku kredytów frankowych, w których niedostateczna informacja o ryzyku kursowym jest jednym z głównych argumentów przeciwko bankom. Warto również zwrócić uwagę na metodę kształtowania WIBOR-u, który dużym stopniu jest pod kontrolą banków. Podobny mechanizm banki zastosowały w kredytach frankowych. W umowach zawarte zostały bowiem zapisy pozwalające bankom samodzielnie, bez jakiegokolwiek odnośnika do warunków rynkowych, ustalać kurs franka szwajcarskiego, zarówno przy wypłacie, jak i spłacie kredytów. Dziś sądy masowo unieważniają umowy frankowe, uznając, że takie zapisy dają bankowi niezgodną z przepisami przewagę nad konsumentem i stanowią niedozwolone klauzule umowne. Powyższe okoliczności, w ocenie Kancelarii, dają możliwość skutecznego podważenia umów kredytowych oprocentowanych w oparciu o WIBOR i pozwalają na usunięcie WIBORU z umowy, a nawet na jej unieważnienie.

Wszystkich zainteresowanych tematem, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Grafika wygenerowana przez kreator obrazów Microsoft Bing.

Czytaj również:

Serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego działania strony. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych przez Kancelarię Prawną Jankowiak Kolasiński Sp.k. dostępne są w naszej polityce prywatności.